ZFR.61 / Kutlukaya Butik Otel

19. yüzyıl Ege Bölgesi sivil mimari örneklerinden biri olan yapı Urla ilçesinin merkezinde bulunmaktadır. 19.yy’da Rumca adı Fardi Sokak olan Zafer Caddesi tarihi kentin merkezi ve en önemli ticaret arteri niteliğindedir. Bu nedenle cadde üzerindeki yapıların büyük bölümünde alt katlar ticaret, üst katlar konut işlevine sahiptirler.

176 Ada 12 Parsel’de yer alan bu yapının da ilk döneminde zemin katta Zafer Caddesi yönünden ulaşılan iki mahalin dükkan olarak kullanıldığı, komşusu Urla Müzik Akademisi (13 Parsel) ile arasındaki çıkmaz sokak üzerindeki kapıdan ise konuta giriş sağlandığı anlaşılmaktadır. Bu holde konuta ait servis mekanları, arka cephede yer alan büyük bahçeye çıkan bir kapı, ve üst kattaki odalara ulaşımı sağlayan merdiven bulunmaktadır. Yapı, yaklaşık 338 m2 büyüklükteki parsel içinde 146,7 m2 ana yapı ve 43 m2 müştemilat olmak üzere toplam 189,7 m2 oturum alanına sahiptir.

Yapının 20. yüzyıl ortalarında konut işlevinden öğrenci yurdu işlevine dönüştürüldüğü bilinmektedir. Kent belleğinde de bu şekilde yer etmiş olan yapı, Urla`da yaşayanlar tarafından da “Öğrenci Yurdu” olarak anılmaktadır.

Restorasyon çalışmaları sonrasında, yapının butik otel olarak kullanılması düşünüldüğünden, özgün plan şeması ve duvar yerleri korunarak mahaller konaklama amaçlı odalar olarak düzenlenmiştir. İyi durumda olan tüm bağdadi duvarların korunması, bölgesel hasarların yerinde onarılması amaçlanmıştır.

ZFR.61 / Kutlukaya Butik Otel

HAKKIMIZDA

diStudio Mimarlık, mimarlık meslek pratiğinin proje geliştirme, tasarım ve uygulama gibi farklı bileşenlerinde edinmiş oldukları deneyimle, Didem Özdel ve İlker Özdel tarafından, mimarlık, tasarım, uygulama, kontrolluk ve danışmanlık hizmetleri vermek üzere 2004 yılında İzmir'de kuruldu. Tasarımın uygulama sürecinden bağımsız düşünülemeyeceği inancıyla, uygulama aşamasının da tasarlanabilirliği üzerine çalışan diStudio, her bir projenin kendine özgü verilerini yeni bir tasarım problemi olarak, detaycı bir duyarlılıkla ele alır. diStudio Mimarlık, mimarlığın farklı ölçek ve alanlarında sürdürdüğü deneyimle yirmi yılı aşkın mesleki birikimini geliştirmeye devam ediyor.

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Adres

1408 Sokak No: 6/12 Alsancak 35220 İZMİR

Telefon / Faks

+90 232 463 9398

E-Posta

info@distudio.com.tr

BİZİ TAKİP EDİN