ZFR.73 / AD Evi

Urla kasaba merkezinin ana ticari / tarihi aksını oluşturan Zafer Caddesi üzerinde yer alan yapı, yayalaştırma çalışmalarıyla yeni kullanımlara olanak sağlayan sokak üzerinde önemli bir konuma sahiptir. Bitişik nizam yapılaşma düzeni içinde kuzeybatı yönündeki giriş cephesi ile Zafer Caddesi`ne açılan 162 m2 taban alanına sahip olan yapının, güneydoğu cephesinin açıldığı ve neredeyse 1500 m2 büyüklüğe ulaşan arka bahçesiyle yakın konumda yer alan yapılardan farklılaştığı düşünülmektedir.

Sokak üzerindeki yapıların büyük bölümünde alt katlar ticaret, üst katlar konut işlevine sahiptir. Uzun yıllar boyunca konut olarak kullanılan zemin ve birinci katların 1990lı yıllarda yurt olarak kullanıldığı bilinmektedir. Restorasyon projesinin hazırlanması sırasında, benzer tipolojideki yapılar üzerinden yapılan değerlendirmeler ve tapu kayıtları dikkate alınarak sokak üzerinde sıklıkla karşılaşılan bodrum kattaki iki dükkanlı yapılaşma korunmuş, ancak bu dükkanların farklı dönemlerde oluşturulması sırasında cephede ve iç mekanda yapının özgünlüğünden uzaklaşmasına neden olan düzenlemeler için öneriler getirilmiştir.


ZFR.73 / AD Evi ZFR.73 / AD Evi ZFR.73 / AD Evi ZFR.73 / AD Evi ZFR.73 / AD Evi ZFR.73 / AD Evi ZFR.73 / AD Evi ZFR.73 / AD Evi ZFR.73 / AD Evi ZFR.73 / AD Evi ZFR.73 / AD Evi ZFR.73 / AD Evi ZFR.73 / AD Evi ZFR.73 / AD Evi

HAKKIMIZDA

diStudio Mimarlık, mimarlık meslek pratiğinin proje geliştirme, tasarım ve uygulama gibi farklı bileşenlerinde edinmiş oldukları deneyimle, Didem Özdel ve İlker Özdel tarafından, mimarlık, tasarım, uygulama, kontrolluk ve danışmanlık hizmetleri vermek üzere 2004 yılında İzmir'de kuruldu. Tasarımın uygulama sürecinden bağımsız düşünülemeyeceği inancıyla, uygulama aşamasının da tasarlanabilirliği üzerine çalışan diStudio, her bir projenin kendine özgü verilerini yeni bir tasarım problemi olarak, detaycı bir duyarlılıkla ele alır. diStudio Mimarlık, mimarlığın farklı ölçek ve alanlarında sürdürdüğü deneyimle yirmi yılı aşkın mesleki birikimini geliştirmeye devam ediyor.

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Adres

1408 Sokak No: 6/12 Alsancak 35220 İZMİR

Telefon / Faks

+90 232 463 9398

E-Posta

info@distudio.com.tr

BİZİ TAKİP EDİN